Łowisko Jezioro Rybieniec (Jezioro Rybno Małe) to 19 hektarowy naturalny akwen położony na północnych wschód od Poznania.
Jest to łowisko typowo karpiowe dla wędkarzy posiadających odpowiedni i mocny sprzęt.
Kształt zbiornika jest nieregularny, wydłużony w kierunku z południowego na północy . Długość maksymalna wynosi 1250 m, zaś szerokość 200 m.
Ryby karpiowate stanowią najliczniejszą grupę ryb występujących w jeziorze. Do cenniejszych, z wędkarskiego i rybackiego punktu widzenia, ryb karpiowatych występujących w zbiorniku należą liczne liny i okazałe karasie pospolite jak i srebrzyste które osiągają znaczne rozmiary. Jezioro Rybieniec znane jest także z występujących w nim licznych okazów karpia i dorodnych szczupaków.
Otoczenie zbiornika stanowią pola uprawne. Na północnym brzegu znajduje się kilka gospodarstw wiejskich. Zarówno południowa jak i północna zatoka jeziora jest dość płytka, głębokość sięga tu zaledwie 1,5 metra, praktycznie na całej powierzchni zatoki te są mocno porośnięte trzciną i pałką wąskolistną. Zbiornik zasadniczy nie zarośnięty roślinnością znajduje się w środkowej części jeziora, jest on stosunkowo płytki (max. głębokość wynosi 4,2m) ze średnią głębokością 3 m. Dno zbiornika jest dość regularne, prawie całe dno poza wąskim pasem mineralnym zalegają osady organiczne o miąższości 10-30cm. Od strony północnej jezioro zasilane jest okresowo ciekiem wypływającym z Jeziorka Olekszyn. Zlewnię jeziora stanowią pola uprawne i łąki. W części południowej zbiornik połączony jest rowem z jeziorem Rybno.
Pod względem klasyfikacji jezioro Rybieniec należy zakwalifikować do typu szczupakowo-linowego. Stwierdzono występowanie gatunków ryb: lina, szczupaka, krąpia, wzdręgi, uklei, leszcza, karpia, płoci, okonia, sandacza, węgorza, słonecznicy, karasia pospolitego i srebrzystego, amura białego i tołpygi.
Obowiązuje zasada „złów i wypuść” – dotyczy wszystkich gatunków ryb
Do połowu używamy wędzisk karpiowych dwu lub trzy składowych o krzywej ugięcie minimum 2,5lbs
( zakaz połowu na wędziska teleskopowe )
Wprowadza się całkowity zakaz połowu metodą spławikową i feederową.
Obowiązującą metodą połowu jest metoda włosowa
Mata do odchaczania ryb tylko typu „kołyska” lub „łódka” (o bokach minimum 20cm)
Podbierak o rozstawie ramion minimum 80 cm.
Na łowisku mamy wyznaczone 9 stanowisk wędkarskich.
Zbiornik dopuszczony jest do użytkowania tylko dla posiadaczy ważnego zezwolenia na połów wraz z aktualną kartą wędkarską. Sprzedaż zezwoleń prowadzi dzierżawca/opiekun łowiska z siedzibą w Skokach przy ulicy Sienkiewicza 17, jak również wybrane sklepy wędkarskie.
Całodobowo
Zezwolenie na połów ryb ( 3 wędki z brzegu) – 70 zł całodobowe od poniedziałku do piątku
Zezwolenie weekendowe od piątku godzina 12.00 do niedzieli godzina 15.00 – 150 zł
( dotyczy tylko połowu metodą gruntową upoważnia do korzystania z środków pływających w celu wywozu zanęty i przynęty). Doba rozpoczyna się o godzinie 12.00 a kończy o godzinie 12.00 dnia następnego.
a) wypożyczenie łodzi – 10 zł
b) wypożyczenie maty – 20 zł + kaucja 150 zł
c) dopłata do osoby towarzyszącej – 50 zł
d) opłata za sprzątanie stanowiska – 20 zł
–